23.11.2023 16:45

Жіноча школа

65674e71c19ca__image.png

Двоповерхова будівля Старосамбірської школи № 2, зведена в 1908, будувалася як навчальний заклад для дівчат. У той самий час споруджувалася школа і для хлопців. Влада на той момент переходила зі змішаного типу навчання на роздільне. У 1910 році в жіночій шестикласній школі працювали директор – п. Марія Бурхгардт, катехити – п. Кароль Міллер, священник римо-католицької парафії, та п. Онуфрій Гадзевич, священник греко-католицької парафії, вчителі - п. Броніслава Зелінська, п. Марія Монсеу, п. Марія Дуфрат, п. Франциска Шнайдер, п. Олена Сілецька, п. Дорота Зінгер.

П. Єва Фулінська-Надаховська, перебуваючи в нашому місті у сер. 1930-х рр., описує своє навчання. «З кінцем травня цілий клас виїхав на тиждень до так званого «Осядла» (Osiedla). Гімназія і Ліцей ім. Адама Асника, яка була водночас школою вчительських практик, розпоряджалися великою будівлею в Старому Самборі, давньому містечку на Підкарпатті, розташованому над Дністром серед невеликих гір. Влітку були там дитячі табори, взимку – зимівлі, а навесні і восени окремі класи виїжджали на короткі щотижневі канікули. Будівля стояла за містом на великій поляні зі спортивним майданчиком для волейболу. На другому поверсі містилися спальні, а на першому – класи, їдальня, кухня та інші господарські приміщення. Дві вчительки опікувалися вихованками. Після сніданку і двох або трьох уроків у класі ми йшли на екскурсію, пов'язану з природою. Після обіду – ігри та забави на спортивному майданчику або в залі, які сприяли кращому пізнанню дівчаток.»