Старосамбірська міська територіальна громада

Львівська область, Самбірський район

28.04.2025 09:23

Дрібні шкідники — велика загроза для садових рослин

4006f13a-7418-4f72-8ed0-1903054084df.jpg

Трипси на рослинах: опис і способи боротьби зі шкідниками

Дрібні шкідники — велика загроза для садових рослин .Трипси – це одні з найпоширеніших шкідників декоративних, сільськогосподарських і кімнатних культур. Важко знайти таку рослину, яка б не зазнала атаки цих комах. У великих тепличних господарствах боротьба з трипсами надзвичайно складна, і повністю позбутися їх вкрай важко. Найчастіше чисельність шкідників вдається утримувати на рівні, який не має суттєвого впливу на товарну якість продукції, будь то квіти чи плоди. Трипси, яких також називають пухиреногими і бахромчастокрилими (лат. Thysanoptera), представляють собою дрібних комах, що мешкають на всіх континентах, їх чисельність нараховує понад 4000 видів.

На території України найбільш поширені такі види трипсів:

Західний квітковий трипс (Frankliniella occidentalis) – один із найбільш небезпечних шкідників, що уражає широкий спектр культур, включаючи овочеві, фруктові та декоративні рослини.

Цибулевий або тютюновий трипс (Thrips tabaci) – шкідник, що вражає цибулеві рослини, а також такі культури, як тютюн, огірки, томати, картопля тощо.

Пшеничний трипс (Haplothrips tritici) – шкідник зернових культур, у найбільшій мірі – пшениці.

Гладіолусовий трипс (Taeniothrips simplex) – вражає гладіолуси та інші декоративні рослини.

Драценовий трипс (лат. Parthenothrips dracaenae) – комахи даного виду мають жовто-буре забарвлення, довжиною до 1,2 мм. Драценові трипси пошкоджують ароїдні та коммелінові культури, аралії, гібіскуси, фікуси та інші декоративні рослини.

Різноядний трипс (Frankliniella intonsa) – є поліфагом, що паразитує на багатьох культурних рослинах, пошкоджує декоративні, ягідні, плодові та овочеві культури. Шкідник живиться переважно соком зав'язей і квітів.

   Яку шкоду завдають трипси рослинам?

Дорослі комахи та їхні личинки живляться соком, висмоктуючи його з надземних частин рослин, при цьому забруднюючи їх своїми екскрементами. Згодом вони збільшуються і зливаються між собою. Надалі відбувається відмирання рослинних тканин, на місці плям утворюються отвори, листя починає засихати й опадати, а квітки втрачають привабливість і в'януть раніше визначеного терміну. При масовому ураженні на рослині видно сріблясті ділянки, що свідчить про пошкодження внутрішньої частини листової пластинки. Пагони викривляються, а квітки деформуються через пошкодження квіткової бруньки. Крім того, трипси є основними переносниками вірусних захворювань рослин, які на сьогоднішній день вважаються невиліковними. Трипси живуть колоніямиДосить часто цих шкідників можна зустріти на трояндах, гвоздиках, хризантемах, огірках, томатах, перцях, суниці та винограді.

   Трипси на кімнатних рослинах з'являються за сприятливих для них умов, таких як сухе повітря і температура +20-25°C. Основні шляхи їх появи в квартирі включають: Придбання зараженої розсади. При купівлі нової рослини важливо ретельно оглянути її, особливо нижню частину листків, щоб уникнути потрапляння шкідників у дім. Поява польових або зірваних диких рослин у квартирі. Для своєчасного виявлення трипсів важливо регулярно перевіряти стан рослин. Перші ознаки зараження включають в'янення листя, появу коричневих точок і липкого нальоту на зелених частинах рослини. Якщо рослина цвіте, трипси в першу чергу уражують бутони та квітки. Без своєчасних заходів квітка може загинути, а незабаром і вся рослина.

   Західний квітковий трипс (Frankliniella occidentalis)

Шкідник широко поширений і може жити на багатьох рослинах: на перці, цибулі, томатах, винограді, огірках, суниці, персику, трояндах, ромашці, гербері, цикламені, хризантемі та ін. Комаха дуже дрібна, довжина її тіла досягає 1 мм. Трипси не ховаються на зимівлю, тому їх часто можна помітити в теплицях і оранжереях. На томатах більшість особин скупчується у верхньому ярусі рослини (в середньому до 83%). Важливо зазначити, що Західний квітковий трипс є основним переносником збудника небезпечного вірусного захворювання — плямистого в'янення або бронзовості томата (TSWV).При появі шкідників, у якості захисного заходу, рекомендується внесення під корінь препарату Актара в дозуванні 0,4–0,8 кг/га, залежно від висоти рослин. Для обприскування рекомендується використовувати інсектицид Воліам Флексі в дозуванні 0,3–0,4 л/га.

   Цибулевий чи тютюновий трипс (Thrips tabaci) Щоб захистити цибулю від трипсів, дотримуйтесь правил сівозміни: на ділянці, де вирощувалась цибуля або часник, не варто садити їх знову раніше, ніж через 4-5 років. Після збору врожаю обов’язково приберіть і знищіть усі рослинні залишки. Восени необхідно перекопати ґрунт, оскільки трипси зимують у землі на глибині близько 70 мм. Також важливо своєчасно видаляти бур'яни і перед посадкою проводити дезінфекцію посівного матеріалу за допомогою інсектицидних протруйників. Для захисту від шкідника обов’язково обкурюйте сховище, де зберігається севок і цибуля, з використанням сірчаного газу: для обробки 1 м² приміщення достатньо 1 кілограма сірки. Щоб знищити трипсів на грядці, використовують Актару, Фуфанон, Вертімек, Актеллік, Моспілан, Фітоверм або Карате. Якщо ж комах небагато, тоді боротися з ними можна, застосувавши трав'яні настої (тютюну, цибулі або чистотілу) чи відвар цедри.

Трояндовий трипс (Thrips fuscipennis) Трояндовий трипс має подовжене тіло довжиною близько 1-2 мм, забарвлене в темні коричневі або чорні тони. Личинки розанного трипса мають світле забарвлення, зазвичай блідо-жовте або білувате. Представник даного виду живиться багатьма рослинами, але його улюбленою кормовою базою є розоцвіті. Трояндовий трипс добре переносить зиму, тому зустрічається як у відкритому, так і в закритому ґрунті. Комахи часто поширюються під час купівлі нових рослин. Деякі різновиди трипсів мають високу поширеність у дикій природі, що підвищує ризик зараження садових рослин.

Перед зберіганням перебирайте цибулинки, видаляючи всі екземпляри з проколами, механічними пошкодженнями та слідами укусів Здорові цибулини перед зберіганням замочіть на 30 хвилин у розчині Карбофосу, потім промийте їх під струменем води, ретельно висушіть і закладіть у сховище при температурі не вище +5°C, - при такій температурі трипси загинуть .Навесні, перед посадкою, знову обробіть цибулини в розчині Карбофосу .Ці прості заходи допоможуть уберегти ваші гладіолуси від пошкоджень і зберегти їх здоров'я. З середини червня починайте цикл обробок квітів інсектицидними препаратами, причому їх обов'язково потрібно чергувати. Наприклад, можна двічі обробити кущі розчином Актелліка або Карбофосу, а потім рослини обприскують препаратом Децис. Перші 2 рази гладіолуси обробляють з інтервалом у 7–12 днів, а третє обприскування ― через 25–28 днів після другої обробки.

  Засоби захисту від трипсу

При появі трипсів на ділянці, боротьбу з ними краще починати негайно. Якщо запустити ситуацію, комахи почнуть розмножуватися з шаленою швидкістю, і позбутися їх буде вкрай складно. При виявленні трипсів на рослині потрібно уважно оглянути сусідні посадки, оскільки шкідники легко переміщуються з однієї рослини на іншу. По можливості, рекомендується прибрати уражені рослини подалі від здорових, щоб запобігти їх заселенню трипсами. Переносити заражені рослини слід дуже обережно, оскільки під час транспортування дорослі особини та личинки легко падають з листя і можуть довго чекати моменту, щоб знову заселитися на рослини. Місце, де були рослини, слід очистити. Якщо йдеться про відкритий ґрунт, то верхній шар землі потрібно ретельно розпушити. Навесні перед висадкою розсади ґрунт у теплиці необхідно продезінфікувати за допомогою сірчаних шашок. Необхідно прибрати самий верхній шар ґрунтової суміші в горщиках біля рослин.

Дотримання основних агротехнічних правил, правильне зберігання насіння та підтримання чистоти на ділянці дає суттєві переваги в захисті від шкідників. У якості превентивних заходів, на ділянці проводиться глибока осіння оранка (на глибину 25-27 см); своєчасне прибирання та знищення бур'янів і залишків торішніх рослин; підтримання оптимальної температури при зберіганні насіння; залучення природних ворогів трипсів (сонечка, золотоочки, мухи-журчалки); внесення позакореневих підживлень, які змінюють біохімічний склад рослинної тканини (хлористий калій, витяжка суперфосфату). Окрім інсектицидів, у боротьбі проти трипсів можна використовувати біологічні методи контролю. Добре зарекомендували себе хижі кліщі амблісейуси (Amblyseius cucumeris, Amblyseius barken, Amblyseius degenerans). Їх випускають на рослини, і вони одразу починають шукати личинок. Один кліщ за день з'їдає дві-три особини. Полюють на трипсів і хижі клопи, такі як Orius laevigatus та Orius majusculus. Вони активно заселяють квітки, контролюючи не тільки чисельність трипсів, але й інших шкідників, таких як кліщі-фітофаги, білокрилки, попелиці, поїдають яйця лускокрилих.

Як позбудеться трипсів за допомогою народних засобів

Незважаючи на те, що народні засоби у порівнянні з хімічними, не настільки ефективні, вони відрізняються низькою токсичністю для бджіл, птахів і навколишнього середовища в цілому. У зв'язку з цим можна спробувати позбутися трипсів народними засобами, які також нерідко застосовують для профілактичних обробок: Опудрювання тютюновим пилом. Це засіб визнаний безпечним, тому його можна використовувати навіть на рослинах, де вже дозрівають плоди. Рясно посипте тютюновим пилом як самі рослини, так і ґрунт на грядках, клумбах або в горщиках. Щоб підсилити ефект, переверніть листя і опудріть їх з внутрішнього боку. Роботи на ділянці проводьте в суху погоду, а після дощу дочекайтеся повного висихання рослин і повторіть опудрювання. Настій чистотілу. 100 грамів сушеного або 50 грамів свіжого подрібненого листя і пагонів чистотілу змішують з 1 літром води і настоюють протягом 24 годин. Потім настій проціджують і застосовують для обприскування рослин від трипсів. Настій цибулі або часнику. Змішайте 1 склянку води з 1 чайною ложкою подрібненої цибулі або часнику. Залиште суміш настоюватися протягом 24 годин, потім процідіть її і використовуйте для обробки кімнатних рослин. Настій чорнобривців. Заповніть півлітрову банку сухими чорнобривцями і додайте воду до країв. Через дві доби процідіть отриманий настій і обробіть ним рослини. Часник або скипідар для обкурювання. У невелику ємність всипають дрібно нарізаний часник або вливають скипідар, потім її встановлюють безпосередньо в квітковий горщик поруч із кімнатною рослиною, ураженою трипсами. Після цього кущ на три години накривають поліетиленовим пакетиком. Для боротьби з трипсами потрібно провести 2–3 обробки з інтервалом у 10-14 днів. Тривалість інтервалу коригується залежно від умов навколишнього середовища. Ретельно обприскайте листя з внутрішньої та зовнішньої сторін, а також ґрунт навколо рослин. Обробки проводьте в суху безвітряну погоду в ранкові або вечірні години.

Марич  Оксана  – головний  спеціалісти відділу фітосанітарних заходів на  кордоні  п.п.«Смільниця»