11.03.2024 17:21
Про стан епідеміологічної ситуації зі сказу тварин
Згідно даних досліджень Старосамбірського відділу ДУ «ЛОЦКПХ МОЗ України» на території колишнього Старосамбірського району загострилася епідеміологічна ситуація зі сказу тварин.
З початку року виявлено 3 випадки сказу в собак. Збільшилася і кількість потерпілих від укусів тваринами. Від початку 2024 року за меддопомогою вже звернулося 10 потерпілих від укусів тваринами. В тому числі 1 особа звернулася з приводу ослинення лисицею, 8 осіб були покусані собаками, 5 з них собаками хворими на сказ, і 1 котом.
Лисиці як основний резервуар вірусу сказу, все частіше заходять в населені пункти і контактують з бездомними та домашніми тваринами та сприяють поширенню сказу. Від захворювання потерпілого від укусів чи ослинення може врятувати лише своєчасне звернення за меддопомогою та вакцинація антирабічною вакциною. Адже ліків від сказу немає.
Антирабічну допомогу потерпілим від укусів надають в КНП СМР та СРР «Самбірська ЦРЛ», де антирабічну вакцину постачають безкоштовно як в кластерну лікарню. Меддопомогу потерпілі можуть отримати і в хірургічному кабінеті поліклінічного відділення КНП СМР «Старосамбірська РЛ» та КНП ДМР «Добромильська РЛ», де при наявності вакцини, закупленої лікарнею за власні кошти, можна отримати відповідний курс лікування.
Усі укуси чи подряпини слід негайно промити милом чи мийним засобом і великою кількістю води. Тривалість промивання має становити приблизно 15 хвилин. Якщо мила немає, слід забезпечити промивання самою лише водою.
Важливим в запобіганні поширення сказу є контроль за чисельністю лисиць, створення умов зі зменшення кількості безпритульних тварин, забезпечення належної санітарної очистки населених пунктів, ліквідація незаконних смітників, де найчастіше збираються безпритульні тварин, дотримання правил утримання домашніх тварин, своєчасна імунізація собак, котів.