11.07.2024 09:30
Які небезпеки чатують на шанувальників риболовлі
Через забруднену воду, продукти харчування та грунт можуть передаватися лептоспіроз, правець, а також гострі кишкові інфекції.
Лептоспіроз – це інфекція, яку викликають лептоспіри ще її називають хворобою брудної води. Щорічно по всій Україні реєструються десятки і сотні випадків зараження лептоспірозом. Звичайно, пік захворюваності припадає на літо, коли люди купаються у водоймах та ловлять рибу. Проблема наших водойм у тому, що їх не чистять належним чином. На берегах багатьох озер росте очерет, а люди часто не прибирають за собою недоїдки. Все це благодатний ґрунт для розмноження гризунів – мишей і щурів, які й розносять лептоспіроз.
Що цікаво, для гризунів лептоспіра є звичайним паразитом, з яким вони чудово співіснують. Виводяться лептоспіри з організму з сечею гризунів, потрапляючи в ґрунт і водойми.
Заразитися лептоспірозом людина може по-різному. Найлегше зараження відбувається через пошкодження цілісності шкірного покриву. Лептоспіри можуть проникати в організм через пошкоджену слизову оболонку очей. Існує також ризик зараження лептоспірозом, якщо ви випадково наковталися брудної води у водоймі. В шлунковому соці лептоспіри гинуть, але якщо у вас знижена кислотність або ви добре поїли, то патогенні мікроорганізми можуть проскочити в кишечник, після чого почнеться інфекційний процес.
Підступність лептоспірозу в тому, що починається він як звичайна застуда, і тільки через кілька днів розвиваються більш вираженні симптоми хвороби. Яскравою ознакою є сильні болі в м’язах, особливо в литкових, а також м’язах стегон і поперекової області. У важких випадках можливі: жовтяниця, менінгіт, гостра ниркова недостатність і геморагічний синдром.
Варто уникати купання в стоячих водоймах, особливо якщо там можуть водитися гризуни, надягати гумові чоботи і рукавички при роботі з землею, не пити воду з відкритих водойм і захищати продукти від гризунів. Не допускати розмноження гризунів у житлових забудівлях.
Правець - це гостре інфекційне захворювання, що передається при контакті зі спорами бактерій Clostridium tetani, які живуть у ґрунті та кишковому тракті тварин. Правець може виникнути після будь-яких травм, при яких пошкоджуються шкіра та слизові оболонки, оскільки у рану можуть потрапити спори збудника.
Правцем можна інфікуватись:
- при потраплянні бруду у рану або поріз,
- внаслідок укусів тварин;
- внаслідок травмування гострими предметами, уламками деревини.
Від людини до людини правець не передається.
Обробка рани антисептиками не може знешкодити бактерії.
Симптоми правця:
- спазми м’язів обличчя, зокрема - стиснення щелеп, “витріщання” очей;
- м'язові спазми - часто в шлунку;
- судоми м’язів спини, болісна напруга у всьому тілі;
- проблеми з ковтанням, неконтрольоване/мимовільне скорочення мускулатури голосових зв'язок (ларингоспазм), ускладнення дихання;
- головний біль;
- лихоманка та надмірне потовиділення;
- зміна артеріального тиску та прискорене серцебиття;
- ламкість кісток.
Симптоми можуть з’явитися з 3 по 21 день після зараження. Внаслідок правця може викникнути закупорка головної або однієї з дрібних гілок легеневої артерії згустком крові, що потрапив з інших частин тіла через кровообіг (емболія легеневої артерії), пневмонія, легенева інфекція.
За відсутності медичної допомоги ймовірність смерті від правця майже стовідсоткова. Навіть із медичною допомогою ризики смерті від правця досить високі – від 10 до 70% залежно від лікування, віку постраждалої людини і її загального стану здоров’я.
При появі перших симптомів правця, негайно звертайтеся до лікаря!
Єдиний надійний спосіб захисту від правця – вакцинація.
Навіть якщо ви перехворіли природнім шляхом - вакцинуватися треба обов’язково. Імунітет після захворювання швидко минає і є ймовірність повторного зараження.
Безоплатно вакцинуються від правця і діти, і дорослі. Дорослих вакцинують вакциною для профілактики дифтерії та правця із зменшеним вмістом антигену АДП-М.
Відповідно до Національного календаря щеплень, дорослі отримують щеплення кожні 10 років. Такий інтервал у дорослому віці зумовлений тим, що імунітет проти цих хвороб зберігається близько 10 років.
При появі перших симптомів правця пацієнтам потрібно негайно звертайтеся до лікаря.
Проти правця використовується антитоксин правцевий та протиправцевий імуноглобулін. Який препарат вводити і скільки - залежить від стану хворого і часу, скільки минуло від моменту зараження.
Гострі кишкові інфекції (ГКІ) ‒ це група захворювань, збудниками яких є віруси і бактерії, що вражають слизову оболонку шлунка і кишківника (рідше ротоглотки). Потрапляючи в травний тракт, вони провокують нудоту, гастрит з блювотою, гостру діарею і як наслідок ‒ зневоднення організму. Характерні симптоми включають також загальну інтоксикацію (отруєння), яке може проявлятися в легкій, помірній та важкій формах.
Найпоширенішими кишковими інфекціями влітку є дизентерія, сальмонельоз, харчові токсикоінфекції, ротавірусна й ентеровірусні інфекції.
Основними причинами захворювань є елементарне недотримання правил особистої гігієни, технології приготування страв, умов та термінів зберігання сировини та готових страв, вживання неякісних харчових продуктів, які містять у собі збудник захворювання, залучення до приготування страв випадкових осіб, котрі не обізнані з елементарними правилами особистої гігієни, зберігання харчових продуктів у антисанітарних умовах, без належного температурного режиму. Частіше від отруєнь страждають люди похилого віку та діти.
Збудники кишкових інфекцій тривалий час існують у ґрунті, воді, столовому посуді, меблях та на інших різних предметах, продуктах харчування. При цьому наявність збудників та процес їх розмноження в продуктах харчування не впливає на смакові якості продукту. До організму здорової людини збудники кишкової інфекції потрапляють разом з їжею, водою або через брудні руки. Основною ознакою, що дозволяє швидко відрізнити ГКІ від інших хвороб шлунково-кишкового тракту, є раптовий гострий початок. До виникнення типових проявів може спостерігатися короткочасна слабкість, зниження апетиту, сонливість, загальне погіршення самопочуття.
Симптоматика захворювання безпосередньо пов’язана зі збудником і залежить від наявності супутніх і хронічних хвороб шлунково-кишкового тракту.
ГКІ має ряд загальних ознак:
- порушення самопочуття (біль і важкість у голові, ломота, млявість);
- лихоманка (може протікати без температури);
- больові відчуття в зоні шлунка і в центральній частині живота;
- напади нудоти, блювання до 5-6 разів на добу;
- рідкі та водянисті випорожнення. Іноді інфекція кишківника призводить до появи слизу або прожилок крові у випорожненнях.
При важкій формі інфекція шлунка провокує швидке зневоднення: зменшення кількості сечі (анурія), падіння артеріального тиску, поява судом.
Інкубаційний період (час від моменту зараження до появи клінічних проявів) триває від кількох годин до 5-7 днів.
Загальними профілактичними заходами з попередження гострих кишкових інфекцій є санітарна культура населення та дотримання елементарних гігієнічних навичок.
Тож, аби не постраждати від харчового отруєння та гострих кишкових інфекцій, слід дотримуватися таких профілактичних заходів:
• для пиття і приготування їжі використовувати воду тільки з централізованих джерел водопостачання, кип’ячену або бутильовану питну воду промислового виготовлення, призначену для споживання людиною, не використовувати для пиття, приготування їжі та миття посуду воду з річок, озер, ставків, невідомих підземних джерел водопостачання, поверхневих вод тощо;
• не вживати продукти й напої при найменшій підозрі щодо їх недоброякісності та з вичерпаними термінами зберігання;
• при купівлі харчових продуктів обов’язково звертати увагу на терміни та умови їх зберігання. Зберігати продукти харчування тільки у спосіб та при дотриманні температурних режимів, зазначених на упаковці та у встановлений виробником термін. Продукти, що швидко псуються, зберігати лише в холодильнику, обов’язково дотримуватись термінів їх зберігання;
• не купувати продукти харчування на стихійних ринках або з рук у приватних осіб; купуючи будь-які харчові продукти у торговельній мережі, споживач має право вимагати у продавця документи, що підтверджують якість та безпеку продукції;
• перед приготуванням їжі та перед її вживанням слід завжди дотримуватися правил особистої гігієни;
• ретельно проварювати, тушкувати і просмажувати харчові продукти, особливо консервовані, безпосередньо перед вживанням. Залишки їжі на наступний день перед вживанням обов’язково піддати повторній термічній обробці;
• для обробки сирих та варених продуктів використовувати різний інвентар та приладдя;
• не готувати страви із запасом, приготовлені страви бажано вживати відразу (зберігання виготовленої страви без холоду не повинно перевищувати двох годин);
• не брати в дорогу при здійсненні подорожі та на відпочинок продукти, що швидко псуються (ковбасні, молочні, кулінарні, кондитерські кремові вироби або інші продукти, що потребують охолодження при зберіганні);
• під час відпочинку на водоймах необхідно дотримуватися правил харчування та правил дотримання особистої гігієни, не споживати незнайомі дикорослі ягоди, гриби та інші продукти невідомого походження;
• захищати харчові продукти від випадкових забруднень, від комах, гризунів та інших тварин.
У разі виявлення перших ознак кишкової інфекції (болі в животі, нудота, блювання, пронос, підвищена температура тіла) необхідно терміново звернутись до найближчої лікувальної установи.
Самолікування небезпечне для здоров’я!
З повагою, Старосамбірський відділ ДУ «Львівський центр контролю та профілактики хвороб МОЗ України».
Ми працюємо аби Ви були здорові!