Старосамбірська міська територіальна громада

Львівська область, Самбірський район

11.04.2024 17:00

Результати опитування в рамках проекту «Трансформаційні підходи для досягнення гендерної рівності в Україні»

6617eded3d08c__cover-23-940x528.webp

В рамках проєкту  «Трансформаційні підходи для досягнення гендерної рівності в Україні», який реалізується ООН Жінки в Україні за фінансової підтримки Уряду Швеції та у співпраці з Офісом Віцепрем»єрки з питань європейської та євроатлантичної реінтеграції, який реалізується у нашій громаді, було проведено анкетування жінок з числа внутрішньо переміщених осіб, з метою вивчення проблемних питань, з якими зустрічається дана категорія населення.

Дана інформація необхідна для подальшого прийняття рішень донорами щодо першочергових заходів підтримки жінок в межах даного Проєкту, за принципом адресності.

Пропонуємо результати соціологічного опитування.

Старосамбірська громада

Опрацьовано 45 анкет (жінки ВПО).

Розподіл жінок за віком: 18-25 р. - 2 жінки, 26-40 р. - 23 жінки, 41-50 р. –8 жінок, 51-60 р. - 6 жінок, понад 60 років — 6 жінок.

Інвалідність є у 3 опитаних жінок, інвалідність в дитини – у 3 жінок, інвалідність в когось з членів сім’ї — в 7жінок.

Очікуваний час перебування в громаді: від 6 до 12 міс. — 3 жінки, більше 12 міс. – 5 жінок, півтора року і бліьше – 37 жінок.

Плани щодо подальшого місця проживання: планує повернутися додому 8 жінок, хоче переїхати в іншу місцевість в Україні — 1 жінка, планують залишитися в громаді 9 жінок, не визначилися – 27 жінок.

Склад домогосподарства: не має сім’ї у 2 жінок, з дітьми проживає 21 жінка, з батьками — 1 жінка, з чоловіком/партнером — 13 жінок,  з ін. членами родини — 8 жінок.

Поточне проживання: в окремому власному будинку/ квартирі проживає 4 жінки, в окремому орендованому будинку/ квартирі – 20 жінок, у родичів/ знайомих разом з оплатою – 4 жінки, у родичів/ знайомих разом з ними без оплати – 13 жінок, у прихистку – 2 жінки, в гуртожитку/ готелі – 1 жінка, інший варіант – 1 жінка. За оренду житла сплачують в межах 1-2 тис. грн. – 5 жінок, 3-5 тис.  грн. – 4 жінки, 6-9 тис. грн. – 4 жінки, більше 10 тис. грн. – 1 жінка.

Щодо рівня задоволення умовами в громаді, то опитані респондентки дали такі відповіді:

Показник

Оцінка

Дуже незадоволена

Незадоволена

Задоволена

Дуже задоволена

Важко відповісти

Житло

3

5

26

5

6

Харчування

3

6

29

3

4

Санітарні умови

4

7

25

6

3

Доступність до психологічної допомоги

4

3

23

2

13

Доступність до юридичних консультацій

4

1

26

2

12

Доступність до навчання

5

3

28

6

3

Доступність медичної допомоги

5

5

22

6

7

Спілкування з мешканцями, в т.ч. ставлення місцевих мешканців

5

7

24

6

3

Доступ до гуманітарної допомоги

7

16

13

3

6

Доступ до інф-ї про можл. працевл-я

4

8

15

2

16

Як позитивний свій емоційний стан оцінили 8 жінок, скоріше позитивний — 8 жінок, скоріше негативний — 8 жінок, негативний — 4 жінки, не визначилися зі своїм емоційним станом 17 жінок.

Серед емоцій у жінок домінує надія, тривога, страх. Серед інших згаданих емоцій: радість, песимізм, розгубленість.

У сфері охорони здоров’я для всіх опитаних жінок є найбільш актуальним доступ до сімейної медицини (19 відп.), потребу в доступі до спеціалізованої медичної допомоги має 12 жінок, в забезпеченні медикаментами осіб з інвалідністю чи хронічними захворюваннями – 7 жінок, в доступі до вакцинації, в т.ч. дітей, - 2 жінки,  в доступі до психологічних послуг — 3 жінки. Одна жінка зазначила, що має захворювання, але в неї відсутні будь-як комунальні зручності; ще одній жінці потрібне санаторне лікування.

У сфері освіти найбільш актуальною потребою є доступ до офлайн та онлайн навчання у навчальних закладах за місцем теперішнього проживання у місцевій громаді (в 10 жінок), у доступі дітей до навчання за місцем постійного проживання є потреба у 3 жінок. Забезпечення дітей шкільним приладдям є актуальним для 8 жінок, шкільними підручниками — для 3 жінок,  гаджетами для онлайн навчання — для 9 жінок, “інше” вказали 5 жінок, не зазначивши що саме. Всі перелічені потреби у сфері освіти актуальні для 2 жінок. Не мають жодних потреб в даній сфері 5 жінок.

Структура актуальних потреб опитаних жінок у сфері побуту наступна:

- продуктів харчування потребують 18 жінок;

- засобів гігієни — 9 жінок;

- кращих санітарних умов — 1 жінка;

- зимового одягу і взуття — 5 жінок;

- постільної білизни і ковдр — 8 жінок.

Всі перелічені потреби у сфері побуту має 4 жінки.

Розподіл жінок за статусом зайнятості: безробітними є 11 жінок, роботою на дому та піклуванням про дітей/ близьких зайнято 15 жінок, офіційно працевлашовані 6 жінок,працюють без працевлаштування 6 жінок, самозайнятість/ власна справа в 1 жінки, на пенсії перебуває 6 жінок.

Щодо рівня теперішнього доходу, то 1 жінка живе комфортно на цей дохід, можуть жити на цей дохід 5 жінок, відчувають певні складнощі при такому доході 19 жінок, мають серйозні матеріальні труднощі при такому доході 20 жінок.

Матеріальний стан 22 жінок може покращити працевлаштування, самозайнятість –7 жінок, власний бізнес – 2 жінок, грошова допомога від держави/ міжнародних організацій – 6 жінок. Повернення додому покращить матеріальний стан 1 жінки, виїзд за кордон – 1 жінки, припинення війни – 1 жінки, підвищення зарплати – 1 жінки, нічого – 2 жінок. Важко відповісти на це питання було 2 жінкам.

Бажаними сферами для роботи є: торгівля, обслуговування, банківська сфера, ІТ-сфера, б’юті-сфера, соціальна, енергетична, освітня, медична, державне управління, право, ветеринарна. Жодна сфера не цікавить 5 жінок, ще стільки ж зазначили, що готові працювати в будь-якій сфері. Одна жінка бажає надавати логопедичні послуги. Ще для однієї жінки бажаним є ведення домашнього господарства.

Активну участь у житті громади готові брати лише 7 опитаних жінок, скоріше готові – 14 жінок, скоріше ні – 3 жінки, не готові – 4 жінки, не визначились з відповіддю – 17 жінок.

Щодо активностей, до яких готові долучитися опитані жінки, то розподіл відповідей наступний: підписати петицію готові 14 жінок, висловити свою думку представнику влади – 11 жінок, волонтерити – 10 жінок, відвідати збори громади - 6 жінок, створити або взяти участь у діяльності громадської організації – 4 жінок.

Щодо отримання допомоги, то більшість опитаних жінок (40 відп.) отримала державну допомогу ВПО, 24 жінки - допомогу від міжнародних фондів та організацій, 6 жінок – від органів місцевого самоврядування, 3 жінки - від громадських організацій, 2 жінки – від місцевих мешканців.

Іншими незадоволеними потребами опитаних жінок є інформаційні консультації (у 14 жінок), догляд за членами сім’ї (у 14 жінок), інше – в 13 жінок (зокрема, належне укриття в школі, санаторне лікування, мир в Україні), немає інших потреб в 4 жінок.