25.10.2024 15:11
Про фінанси Старосамбірської громади
“Фінанси – двигун розвитку”: інтерв’ю з головною фінансисткою Старосамбірської громади.
Фінанси є тим ресурсом, який дозволяє реалізовувати всі наші плани та проєкти. У Старосамбірській громаді за фінанси відповідає Уляна Дякун, вона начальниця фінансового відділу Старосамбірської міської ради. Інтерв'ю газеті "Ваш Голос Прикарпаття".
-Як ви оцінюєте фінансове становище Старосамбірської громади на цей момент? Чи є якісь виклики або може й можливості для зростання?
-Цей рік починався досить напружено. Ми мали дефіцит бюджету в розмірі майже 26 мільйонів, але зараз ситуація дещо стабілізувалася. Звісно, доводилося приймати непрості рішення, але це були необхідні кроки. Крім того, законодавчі зміни торкнулися й підприємців, зокрема введення військового збору для ФОП. Хоч це й нове навантаження, проте це частина важливих змін для підтримки нашої армії. Приємним є те, що маємо розуміння з боку керівництва обласного рівня – Львівська обласна адміністрація, Департамент фінансів.
Є певні зміни і для людей. Буквально днями прийняли Закон, який передбачає запровадження військового збору для ФОП. Відтепер фізичні особи-підприємці 1,2 та 4 групи сплачуватимуть військовий збір у розмірі 10% від мінімальної зарплати, яка зараз становить 8000 гривень. Тобто військовий збір для цих категорій становитиме 800 гривень. Крім цього зі заробітної плати військовий збір утримувався в розмірі 1,5%, а буде 5% , в абсолютних величинах з мінімальної заробітної плати було – 120 грн., буде 400, тобто податок буде більший на 280 грн.
-Які основні податки наповнюють бюджет громади?
-Головний наш дохід – це податок на доходи фізичних осіб, який становить більше 50% усіх доходів громади, що складає 60 мільйонів гривень на рік. Другим за важливістю є єдиний податок, який сплачують підприємці. Він приносить більше 20,8 мільйонів гривень. У надскладний військовий час підприємці громади ведуть господарську діяльність і справно сплачують податки. І за це їм вдячність. Також важливими є податки на майно, зокрема податок на нерухомість та оренда землі, а це планово 7,7 мільйона гривень. Це і є основні податки, що сплачуються жителями громади і складають левову частку власних доходів громади. І так, щоб зорієнтувати читачів, уточнений план власних доходів громади становить 113,7 мільйонів.
-Які джерела доходів є найбільш значними для бюджету громади? Хто є найбільшими платниками податків у Старосамбірській громаді?
-Повторюся ще раз: це податок на доходи фізичних осіб 60,0 млн. Ще можна говорити про рентну плату за використання лісових ресурсів та надр, а це майже 10 мільйонів. Говорити про найбільших платників можна. Але я дуже з великою пересторогою ставлюся до обговорення питання, хто найбільший, бо знаєте що кожна гривня дорога для бюджету, а отже навіть наші найменші ФОПи гривня до гривні дають великі результати. Тому з вдячністю наголошую про важливість будь-якого маленького бізнесу. Людина працює, є самозайнятою, платить податки – це вартує поваги і подяки. Втім, називаю: «Ліси України»; ПРАТ “Львівонерго”; АТ «Укртранснафто»; НГУ “Бориславнафтогаз” ПАТ “Укрнафта”; ЛФ ТОВ«Газорозподільні мережі України».
Рентна плата за користування надрами для видобування нафти: ПАТ “Укранафта”;ТОВ “Юсенко Надра”; ТзОВ “Західенергобут”.
Ми знаємо, що у Старосамбірській громаді діють різні програми підтримки – це і обдарованої молоді, і соціально вразливих категорій населення, довгожителів. Які ще. Розкажіть про це більше.
-Так, у нас є багато соціальних та молодіжних програм, ініційованих міським головою Ігорем Трухимом. Серед них – підтримка талановитих дітей, святкові заходи, спортивні програми. Особливу увагу приділяємо допомозі дітям зі східних областей та дітям загиблих військових.
Ми також не забуваємо про наших довгожителів, яким на ювілеї даруємо подарунки. Це, зокрема, програми підтримки талановитих дітей Старосамбірської територіальної громади; Програми святкувань та урочистих заходів присвячених Міжнародному дню захисту прав дітей; Програма «Молодь Старосамбірщини»; Програма розвитку фізичної культури і спорту Старосамбірщини; Програма прийому та створення умов для належного перебування дітей зі східних областей України на 2024 рік, де на нашій території оздоровлювались діточки із Глухівської територіальної громади, прифронтової Сумщини. Програма відпочинку дітей сиріт, дітей позбавлених батьківського піклування та неповнолітніх дітей загиблих Захисників та Захисниць України; Програма подарунок від Святого Миколая; Програма надання матеріальної допомоги сім’ям загиблих військовослужбовців, Героїв Небесної Сотні з нагоди дня Захисників та Захисниць України на 2024 рік. Програма придбання та вручення подарункових наборів з нагоди Великодніх свят; Програма привітання з нагоди ювілейної дати (90, 95, 100 і більше років) шляхом придбання та вручення подарункових наборів мешканцям Старосамбірської територіальної громади; Програми придбання та вручення подарункових наборів з нагоди дня Святого Миколая.
Хочу сказати, що депутатський корпус дуже підтримує такі ініціативи, а також пропонує і свої програми. До речі, знаємо вже і ряд громад, які від нас започатковують такі ініціативи.
-На які статті витрат спрямовується найбільша частина бюджетних коштів? Як змінилися пріоритети бюджету в порівнянні з попередніми роками?
-Основна частина видатків громади спрямовується на освіту – це 63-65% бюджету. Це орієнтовно 155 млн при уточненому бюджеті 243,7 млн.
За економічною ознакою найбільшу частку складають видатки на оплату праці з нарахуваннями – 109,9 млн. грн., або 81,1 відсоток, оплату комунальних послуг та енергоносіїв 4,6 відсотків (6,3 млн.грн.), продукти харчування – 2,4 відсотки (3,2 млн. грн.).
Якщо говорити про пріоритети, то з кожним роком зменшуються видатки розвитку громади. Проте, як каже наш голова, що навіть і в такий важкий час ми маємо розвивати громаду, а особливо вкладати кошти в наших дітей і молодь. Бо не дарма кажуть, що найкращі інвестиції – це діти.
-Чи отримує громада фінансову допомогу від міжнародних організацій, чи надходять інвестиції? Якщо так, то для чого, як ці кошти використовуються?
-Так, наша громада бере активну участь у різних проектах і програмах. Два великі проекти реалізовуються вже зараз – це «Покращення житлових умов внутрішньо переміщених осіб на Сході України» (Житловий проект). Партнери проекту – Міжнародна організація з міграції (МОМ), Міністерство реінтеграції окупованих територій України, Львівська ОВА, Старосамбірська міська рада.Проект реалізується в рамках співпраці з Міжнародною організацією з міграції. Донор – німецький державний банк розвитку KFW. Орієнтовна вартість проекту – сягає майже 2 млн. дол. А отже, загосподарювати громаді таку велику недобудову самостійно не під силу. Проектом передбачено реконструкцію недобудованого приміщення лікарні по вул. Дністровій під багатоквартирний будинок, який стане муніципальним житлом для внутрішньо переміщених осіб. Проектом передбачено будівництво 58 квартир. Нове житло буде здаватися в довгострокову оренду внутрішньо-переміщеним особу без права викупу. Викуп буде можливий, якщо будуть прийняті відповідні зміни до законодавства.
У січні 2024 року підписано Меморандум для реалізації проекту. Очікується підписання довгострокової Програми про середньо- та довгострокові зобов’язання з управління проектом між міською радою та МОМ для реалізації проекту.
Ще ресалізуємо проєкт в рамках програми «Польща Україна 2021-2027» «Захист біорізноманіття транскордонних територій України та Польщі від популяції борщівника». Партнерами проекту є 9 громад гірського регіону, серед них Старосамбірська громада, також Львівський національний університет природокористування, Аграрна палата Львівської області. Проектом передбачена закупівля обладнання для боротьби з борщівником: трактор з косаркою, а також захисні костюми для роботи. Орієнтовна вартість фінансування для Старосамбірської громади – близько 3,0 млн грн. Обладнання очікуємо отримати у 2025 році.
-Ми живемо у часі війни. Як громада підтримує наших захисників? Які конкретні заходи вживаються для допомоги військовим та їхнім родинам?
-З бюджету громади на підтримку ЗСУ з початку року вже виділено 3,3 мільйони. Крім цього проводиться багато благодійних акцій по збору коштів. Працівники міської ради також долучаються до збору коштів (долучились до придбання міномета для 77 бригади, приціл для військових з м. Ізюм та ряду інших. Зрештою, ви про це часто пишете. І це є першочерговим нашим завданням – підтримувати захисників. І ми можемо ще говорити про багато ініціатив щодо допомоги воїнам.
–Бюджет на наступний рік. Які очікування щодо бюджету на 2025 рік?
-Налаштовуватись на особливі збільшення доходів наразі великого оптимізму немає, але нам головне мир, а ми готові працювати навіть і дуже в посиленому режимі. Є вже певні мінуси у дохідній частині всіх місцевих бюджетів, бо у проекті державного бюджету озвучено 60% податку на доходи громадян, в цьому році було 64%, а ПДФО майже у кожній громаді основний вид податку. У нас це приблизно 4-5 мільйонів мінус.
–Яким є ваше бачення на стратегію розвитку фінансового відділу громади на найближчі роки?
У бюджетній декларації на 2025-2027 роки вже є пункт, щодо передачі функції адміністрування місцевих податків на місцевий рівень і ці функції будуть передані на фінансові органи на місцях, а це велике додаткове навантаження. Ні я розумію, що це і велика вигода для громади. Будуть надані доступи до бази даних по яких можна буде звіряти всіх платників податків. Словом, попереду багато роботи, особливо з огляду на нові законодавчі зміни, які передбачають передачу адміністрування місцевих податків на рівень громад. Це велике навантаження, але й великі можливості для зростання та контролю за доходами.
Поділитись
Дізнайтеся також
12/08/2024
Форум фінансистів
20/02/2024
Дитяче бюджетування на місцевому рівні
Усі новини